Zorientowanie na klienta, a zarządzanie przez wartość. Część 3.
Mapowanie strumieni wartości Value stream mapping Satysfakcja klienta Customer satisfaction Doświadczenie klienta Customer Experience
Klient to wartość przedsiębiorstwa. Wszyscy to wiedzą ale…
Ciągle mamy do czynienia z silosami w organizacjach, które:
- Powodują suboptymalizacje.
- Wspierają potrzebę walki o budżety.
- Wspierają potrzebę walki o priorytety na liście projektów.
- Wspierają potrzebę walki o zasoby.
A powinno być zupełnie inaczej.
Budując strategią dla budowania pozytywnego doświadczenia klienta powinniśmy:
- Myśleć w ujęciu procesowym, w poprzek całej organizacji, a nie jednej jednostki organizacyjnej.
- Zintegrować nasze działania
Dlaczego?
Bo wszyscy uczestniczymy w budowaniu wartości portfela klientów. I Dział rozwoju produktu, i Dział marketingu, i Dział obsługi klienta, i Dział finansowy, i Dział IT, i Dział HR, i Dział szkoleń itd.
Powinniśmy uspójnić nasze działania w trzech obszarach:
- Rozwój produktu
- Łańcuch dostaw
- Budowanie relacji z klientem
Rozwój produktu – nie tylko powinien skupić się na budowaniu kolejnych wersji produktu, na kolejnych nowych parametrach produktu, a ściślej współpracować z tymi, którzy podpowiedzą czego tak naprawdę oczekuje klient:
- Dział badań – bo wie w sposób usystematyzowany i całościowy o uwagach klientów, preferencjach, o konkurencji, powinien dostarczać coraz precyzyjniejszych wyników badań w oparciu o zachowania klientów
- Dział obsługi klienta – w dużych firmach dziennie wysłuchuje parę tysięcy klientów – warto ich zapytać o zdanie co dowiedzieli się od klientów – wiedza nie do przecenienia
- Dział IT – podpowie co jest realne, podpowie ciekawe rozwiązania, zna nowinki technologiczne
Łańcuch dostaw – jakże ważne jest jak i kiedy dostarczamy klientom nasze produkty/usługi? Czy klient dostaje na czas, na miejsce to czego oczekiwał? Czy może zadecydować co i na kiedy, i jak ma być dostarczone? Kiedyś klient cieszył się, że w ogóle dostał, dziś opóźnienie nie wchodzi w rachubę. Na sposobie dostaw można zbudować przewagę konkurencyjną. (Dziś widzimy powodzenie paczkomatów, wielką konkurencyjność rynku kurierskiego, mamy też odbiory wirtualne – licencje, uprawnienia są nam przesłane elektronicznie; możliwość zwrotów bez opłat staje się już standardem).
Budowanie relacji z klientem
Doświadczenie jakie z naszą firmą zdobywa klient to droga bez żadnej przerwy. Stale czy to pozyskując czy odzyskując klienta, musimy czuwać nad jakością naszych działań. Wszyscy!
Marketing tworząc newsletter czy instrukcje powinien współpracować z Działem serwisu, by opisać, jak podłączać dekoder do odbiornika telewizyjnego w sposób nie tylko ładny ale i zrozumiały, i praktyczny dla klienta. Komunikacja marketingowa powinna dotyczyć nie tylko nowych klientów, ale i tych, których utrzymujemy czy też utraciliśmy.
Dział obsługi klienta tworząc scenariusze dla Call Center powinien współpracować ściśle z Public Relation i Działem marketingu, tak, by tworzone standardy były spójne ze strategią firmy, strategią marketingową.
We wszystkich procesach: pozyskania, obsługi, utrzymania czy celowej utraty klienta powinniśmy wspólnie pracować nad definiowaniem, tworzeniem, i dostarczaniem wartości dla klienta.
Jak to zrobić?
Pracowanie nad spójnością działań wymaga bardzo wysokiej kultury organizacji. Co na nią się składa:
- Wzajemne poszanowanie wiedzy, kompetencji.
- Wzajemne poszanowanie prawa do błędów.
- Kultura projektowa (zarządzanie projektami).
- Praca zespołowa nagrodą, a nie karą.
- Nagradzanie wszystkich zaangażowanych.
- Wspólne wypracowanie celów.
- Wspólne wypracowanie rozwiązań.
- Wspólne rozliczanie się.
- Regularne spotkania twórczo i efektywnie prowadzone.
- Myślenie procesowe End to End.
- Cały czas myślenie i patrzenie z punktu widzenia klienta.