Zorientowanie na klienta a zarządzanie przez wartość. Część 2.
Mapowanie strumieni wartości Value stream mapping Satysfakcja klienta Customer satisfaction Zarządzanie jakością Quality management
Wiele się ostatnio mówi o komunikacji do klienta. Jest wiele o kampaniach marketingowych i ich spójności itd. Mało natomiast jest informacji o tym jak i kiedy klient komunikuje się z nami i co my z tą komunikacją robimy. Mało też jest analiz ile czasu klient nam poświęca, by ostatecznie wybrać lub nie naszą ofertę.
Klienci komunikują się z nami w bardzo różny sposób i poświęcają nam mnóstwo czasu:
- Jeszcze przed zakupem przeglądając opinie o naszych produktach i usługach – tworzy wpisy na forach, piszą posty na facebooku, pytając o zdanie innych o jakość, o dostępność o użyteczność.
- Ważne jest byśmy śledzili czy klienci uzyskują właściwe odpowiedzi na swoje pytania. Czy na naszej www są wszystkie poszukiwane informacje, czy łatwo je znaleźć , czy są czytelnie przedstawione? Czy śledzimy wpisy na portalach i mamy zespół, który czuwa, by odpowiedzi były zgodne z rzeczywistością, a błędne informacje były od razy dementowane?
- Klient, by dokonać zakupu szuka nas – sprawdza gdzie jesteśmy, w jakich godzinach mamy otwarty sklep. Klient szukając na smartfonie informacji o produkcie szuka najczęściej lokalizacji sklepu, dopiero na trzecim miejscu jest porównywarka cen.
- Gdy klient składa zamówienie może udzielić nam dodatkowych instrukcji czy to daty terminu dostawy, miejsca dostawy czy formy zakapowania.
- Czy śledzimy te wpisy i realizujemy oczekiwania klientów?
- Klient odbiera towar/usługę – komentuje na żywo to co go spotyka, jego mowa ciała pokaże czy jest zadowolony czy nie.
- Czy zbieramy informacje od klienta czy jest zadowolony, czy ma pytania? Co z tymi opiniami robimy? I kto jest odpowiedzialny by te wiedze zbierać i analizować?
- Klient dokonuje płatności – jeśli proces zakupowy składa się z wielu kroków to proces płatności jeśli nie jest przemyślany, może bardzo zniechęcić klienta do realizacji transakcji. Klient ufa, że kupił to co zaspokoi jego/jej potrzeby.
- Gdzie mieści się kasa? Czy są tam kolejki?
- Czy płatności w Internecie zawierają dane o banku klienta, a co jeśli klient ma konto w innym banku niż te proponowane przy płatności?
- W przypadku takich transakcji, gdzie klient przynosi coś od siebie – rzeczy do pralni, buty narciarskie i narty, i wiązania, by wszystko dopasować, materiał do krawcowej, bagażnik do zainstalowania na dachu samochodu, zegarek do naprawy – klient ustala z usługodawcą warunki usługi, chce by spełniono jego/jej oczekiwania.
- Czy umiemy śledzić jakość tych usług? Co z terminowością i pilnowaniem, by przyniesione przez klienta dobra nie zaginęły, nie uległy uszkodzeniu? Co z ubezpieczeniem?
- Jeśli klient musi wielokrotnie przychodzić do naszej placówki – np. do banku po kredyt hipoteczny – to za każdym razem klient się wypowiada, ma pytania, słucha odpowiedzi.
- Czy kolejne wizyty pogłębiają zadowolenie klienta, czy też raczej zniechęcają? Jak badamy jakość poszczególnych rozmów przy każdej wizycie?
- Jak wspieramy w tej komunikacji konsultanta w banku? Jak wygląda miejsce gdzie te rozmowy się toczą?
- Czy w toku rozmów klient jest coraz bardziej świadomy wartości usługi? Czy nawiązuje się relacja klient-konsultant?
- Klient jest źródłem informacji dla nas o:
- Sobie – sam opowiada o sowich potrzebach, marzeniach
- Konkurencji – porównuje nasza ofertę z inną; Co robimy z tymi informacjami? Czy są zbierane i analizowane?
- Po zakupie klient wydaje opinie o zakupionym produkcie/usłudze. Klient wydając o nas opinię, swoim statusem społecznym dodaje lub odejmuje nam splendoru. Jeśli udało nam się zachwycić klienta, jego pozycja społeczna doda prestiżu naszej marce.
- Jakże ważne jest więc zadbanie od samego początku, od punktu 1, budowanie poprawnej komunikacji z klientem tak by na koniec wzmocniła nasza markę a nie ją osłabił.
- Klient wyrażając o nas opinie wyraża swoje emocje. Jeśli wyraża pozytywne emocje, czyli jest zaangażowany emocjonalnie to świadczy, że jest usatysfakcjonowany z naszego produktu. Czy wiemy co klientom się w naszych produktach usługach podoba?
- Wysyłając fakturę za cykliczne usługi widzimy zwiększony ruch na Call Center – klienci pytają – nie rozumieją faktur – czas tak przebudować wygląd faktury i sposób prezentacji danych, by dla klienta wszystko było jasne – Faktura może być jedyny momentem komunikacji z klientem – jakże zatem ważnym – rozmowa na Call Center w sprawie płatności staje się więc wtedy kluczowa dla budowania satysfakcji klienta
Każdy z powyższych punktów mówi o komunikacji na linii klient – konsultant/handlowiec. Każdy z tych momentów może zbudować wartość naszego przedsiębiorstwa i wartość klienta.
Jeśli zadbamy o właściwą komunikację to:
- Klient z większym prawdopodobieństwem nas wybierze, a nie konkurencję – mamy większa szansę na przychód.
- Usatysfakcjonowany klient z dostawy z chęcią o tym opowie sąsiadowi i poleci nas – i tu mamy szansę na dodatkowy przychód.
- Usatysfakcjonowany klient z większym prawdopodobieństwem zamówi u nas jeszcze raz – i tu znów szansa na przychód.
- Usłyszymy czego oczekują klienci, jakie mają uwagi – a tym samym mamy szansę na szybkie wprowadzenie oczekiwanych zmian – a to spowoduje większą szansę na kolejną sprzedaż i to pozytywnie zaskakując klienta pozytywnymi zmianami.
- Usłyszymy czego oczekują klienci i wycofamy się z nietrafionych pomysłów, które nie adresowały oczekiwań klientów.
Możemy więc policzyć o ile wzrośnie nam przychód dzięki pracy wykonanej ku budowaniu satysfakcji klienta:
- Wzrost przychodu (Zaktualizowana wartość przychodu) od tych pozyskanych klientów dzięki wykonaniu zaleceń z opisanych powyżej zagadnień.
- Korzyści z udzielania referencji, poleceń przez obecnych klientów
- Retencja – zmniejszenie szansy na odejście klientów – przychód od tych, którzy nie odeszli.
- Wzrost częstotliwości i wartości zakupów. Klient usatysfakcjonowany chętnie dokupi dodatkową opcję.
- Mniejszy koszt pozyskania klientów. Dbanie o prestiż przyciąga kolejnych klientów.
- Mniejszy koszt obsługi klienta. Mniej telefonów z zapytaniami na Call Center.
- Więcej zadowolonych klientów to mniej stresująca praca na Call Center, a to oznacza mniejszą rotację pracowników z tego powodu.
- Czytelna faktura – to mniej telefonów do Call Center.
Jakie zastosować wartości tego prawdopodobieństwa? To trudne pytania i każdy manager w swojej firmie musi wypracować drogą prób i błędów o jakich wartościach możemy mówić. Ja doświadczałam spadku liczby rozmów na Call Center nawet o 30% po poprawieniu jakości procesów biznesowych.
Są też elementy, które jeszcze trudniej zmierzyć ale z pewnością mają one wpływ na wartość klienta.
- Wartość wpływających do nas informacji od klienta o nim samym i o konkurencji.
- Wartość współpracy z klientem (np. przy testowaniu nowych rozwiązań, czy przy pracy wspólnej nad nowym produktem).
- Wartość sugestii o nowych elementach dla produktu/usługi, które będą wdrożone.
Usłyszenie i zrozumienie klienta, i wprowadzanie zmian zgodnie z sugestiami klientów prowadzi nas jedynie w dobrą stronę ku wzrostowi przychodów, zmniejszeniu kosztów. Warto więc w strategii firmy uwzględnić projekty adresujące jakość w obsłudze komunikacji od klienta. Gdy włączymy klienta w proces tworzenia naszych produktów i usług dostarczy on nam konkretnych wartości dla naszego przedsiębiorstwa, jak i spowoduje jego większe przywiązanie do nas.
Klienci zaangażowani we współtworzenie wartości firmy, chętniej udzielają informacji zwrotnych o swoich preferencjach, problemach i doświadczeniach jakie napotykają komunikując się z naszą firmą.